Memory Turbo & Ram Turbo Nedir ve Nasıl Çalışır?

EMUI 12 ve HarmonyOS'un hayatımıza girişiyle birlikte, akıllı telefonlar Memory Turbo teknolojisinden faydalanmaya başlıyor. Mate 40 ailesiyle ilk kez karşımıza çıkan ve performansı optimize etmek ve iyileştirmek için tasarlanan bir özellik. Konsept, Honor, Xiaomi, OPPO, OnePlus gibi diğer üreticiler tarafından da benimsenen Sanal RAM'in canlı halidir. Bellek kesintilerini artırmak ve ürünün nihai maliyetini etkilemek yerine, şirketler bu potansiyel yükseltmeyi sanallaştırmanın bir yolunu araştırdılar. Bu sayede Huawei akıllı telefonlar, bu teknolojinin uygulanması sayesinde 2 GB RAM'den daha fazla faydalanacak.

 

 

HarmonyOS yükseltmesi, Memory Turbo teknolojisini Huawei'ye getiriyor

 

Örnek olarak bahsi geçen Huawei Mate 40, Memory Turbo işlevi sayesinde dünyada 14 GB RAM'e sahip ilk akıllı telefon olarak sunuldu. Normalde 12 tane olurdu ama bu mod sanal olarak iki tane eklenmesine neden oluyor. Bu şekilde, akıllı telefon, arka planda uygulamaları ve işlemleri ayırmak için daha fazla alana sahip olur ve etkin olmayan işlemlerin can sıkıcı yeniden yüklenmesinden mümkün olduğunca kaçınır. Sistem, fiziksel RAM'in yeterli olmadığını doğruladığında, ROM belleğinin bir kısmını alan sisteme bir istek gönderir.(verileri depoladığımız ve uygulamaları yüklediğimiz yer) ve geçici olarak RAM olarak kullanır. Bu, RAM ve ROM'un birbirleriyle veri alışverişinde bulunduğu sözde takas / takas mekanizmasını başlatır. Örneğin bir uygulamayı başlattığınızda, onu başlatmak için gereken veriler RAM'e gider, ikincil veriler ise ROM'a gider: ikincisi kullanıldıkça, RAM kendisini gereksiz verileri boşaltır ve gerekli verileri ROM'dan alır.

 

 

Huawei'ye göre Memory Boost teknolojisi yalnızca manevra için daha fazla alan sağlamak için değil. Dinamik Grup Sıkıştırma ve Süper Bellek Flaş Füzyonu adı verilen başka özellikler de söz konusu. Bunlar, uygulamalar için önbelleği %16,6'ya kadar artırmanıza ve performansı %50'ye kadar artırmanıza olanak tanır. Ayrıca HarmonyOS'un amacı, yıllar içinde performansı düşebilecek daha mütevazı cihazları göz önünde bulunduran, çok optimize edilmiş bir sistem olmaktır.

HarmonyOS'un Memory Boost'u ne zaman ve daha fazla cihazlarda tanıtacağı bilinmiyor. Ancak teknolojinin yalnızca akıllı telefonlarla sınırlı olmayacağını, aynı zamanda tabletlerde ve PC'lerde de kullanılabileceğini keşfetmek ilginç.

 

Honor Ram Turbo Teknolojisi 

 

Bildiğiniz gibi Honor X8 modeli bir süre önce piyasaya sürüldü. Bu telefon, diğer telefonlardan farklı performans göstermesini ve güçlü bir şekilde daha iyi performans göstermesini sağlayan çok güçlü özelliklere sahiptir.

Bu telefonun özellikleri arasında HONOR RAM TURBO teknolojisi yer alıyor.

 

 

Bu özellik çok önemlidir ve size bu telefonla daha profesyonel ve daha uzun ömürlü bir deneyim sunar , bu yüzden bu özelliğin ne olduğunu ve HONOR telefonundaki varlığının öneminin ne olduğunu birlikte tanıyalım.!

 

 

HONOR RAM TURBO teknolojisi nedir? 

 

HONOR X8 ve X9'da, HONOR araştırma ve testlerine dayalı etkili bir özellik olan HONOR RAM Turbo özelliği, RAM'e depolama eklenmesine olanak tanıyan gelişmiş bellek yetenekleriyle 2 GB depolama alanının etkin bir şekilde yükseltilebileceği anlamına gelir.

Bu teknolojinin arkasındaki ilke, 20'ye kadar etkin uygulamanın cihazın arka planında çalışmasına ve en önemli uygulamalarınıza öncelik vermesine olanak tanıyan dinamik sıkıştırma ve süper bellek birleştirmedir. Uygulamaları ve içeriği yüklerken daha yüksek hızlara sahip kullanıcılar için idealdir.

 

Bu teknolojiden elde edeceğiniz tam faydalar nelerdir?

 

1- Arka planda diğer programlar çalışırken özgürce oyun ve video oynayabilir, gezinebilir, istediğiniz uygulamalara daha hızlı erişebilirsiniz.

2- Bu teknoloji, RAM depolama alanını genişleterek birden fazla uygulamayı açmanıza ve tekrar yüklemeden favori uygulamalarınız arasında geçiş yapmanıza olanak tanır.

3- HONOR X8, sadece 12 uygulama olan rekabete kıyasla aynı anda yaklaşık 20 uygulamanın açılmasını sağlar.

4- Bu teknoloji, kullanıcılar uygulama değiştirdiğinde arka plan işlemlerinin durdurulmasını veya kapanmasını engelleyerek, kullanıcıların oyun oynarken veya film izlerken arama yapabilmelerini veya mesaj yazabilmelerini sağlar.

Gerçekten de çok mükemmel bir özellik ve genellikle 12 GB RAM kapasitesine sahip bir telefonda bulduğunuz deneyimi size sunacak!

 

Related Articles

Huawei Hakkında

Huawei Technologies Co. Ltd. veya kısa adıyla Huawei, merkezi Çin'in Shenzen şehrinde bulunan, Çin menşeli ve çok uluslu bir şirkettir. Huawei Technologies Co. Ltd. Huawei, 2012 yılı itibarıyla, Ericsson'u geçerek dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon ekipmanı üreticisi konumuna gelmiştir.

Huawei Portal