Rekabet Dolu Bir Karşılaştırma: HUAWEI Mate Xs2 vs Galaxy Z Fold 3

Herkese merhaba,

Bugün bildiğimiz akıllı telefonlar giderek daha mükemmel hale geliyor. Her yeni nesilde daha güçlü CPU'lar, daha fazla RAM ve depolama alanı, daha yüksek çözünürlük ve yenileme hızına sahip ekranlar, daha uzun pil ömrü ve daha hızlı şarj oluyor. Bu iyileştirmeler daha iyi kullanıcı deneyimi sağlasa da, önde dokunmatik ekran ve arkada kamera bulunan sıradan monoblok konseptinin sınırına ulaştığı ve daha fazla geliştirme için yeni bir yol bulmak gerektiği görülüyor.

Bu düşünce bizi, esnek ekranlı yeni akıllı telefon konseptlerinin yeni yönde ilk adım olarak test edildiği 2013 yılına geri götürüyor. Kullanıcılar daha fazla çalışma alanına sahip daha büyük ekranlara ihtiyaç duyuyordu, ancak bunları kompakt cihazlara sığdırmanın hala bir yolu yoktu. Bunu çözmek için yapılan çeşitli girişimler ve teknolojinin daha da geliştirilmesi, ilk gerçek katlanabilir telefonlar Samsung Galaxy Fold ve HUAWEI Mate X'in 2019'da piyasaya çıkmasını mümkün kıldı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde katlanabilir telefonlar daha da geliştirildi ve gelecek vaat eden bir konseptten geldiler. günlük sürücüler oldu.

Bir süredir amiral gemisi cihazları kullanıyorum ve Mate 40 Pro'mdan memnunum. Ama tekno meraklısı olduğum için son zamanlarda katlanabilir bir telefon almayı düşünüyorum. Yeni HUAWEI Mate Xs 2'yi beğendim ancak fiyat etiketi yüksek bir cihaz olduğu için satın almadan önce rakiplerine göre durumunu mutlaka kontrol etmelisiniz. "HUAWEI Mate Xs 2 vs..." anahtar kelimeleri için bir Google araması, çoğu kullanıcının HUAWEI cihazını Samsung Galaxy Z Fold 3 ile karşılaştırdığını ve eski rakiplerin hala bu alandaki ana oyuncular arasında olduğunu açıkça gösterdi. İşte iki cihazın hızlı bir karşılaştırması ortaya çıktı.

Neredeyse bir yıldır piyasada olmasına rağmen Galaxy Z Fold 3, günümüzde hala en popüler katlanabilir telefonlardan biri. Mate Xs 2, bu Haziran ayında küresel pazarlara çıktı ve içe kapanan rakibinden farklı olarak dışa doğru katlanır bir tasarıma sahip. Katlanmış Galaxy Z Fold 3, her ikisi de Corning® Gorilla Glass® Victus™ camla donatılmış ve ana ekranı içeriye katlanmış olarak, önde dış ekranı ve arkada kamera modüllü bir paneliyle daha çok klasik bir telefona benziyor. Mate Xs 2, katlandığında cihazın her iki tarafını da kaplayan tek bir ekrana sahipken, telefonun deri dokulu mikrofiber arka kısmı iç kısımda kalıyor. Her iki akıllı telefon da hafif ancak sağlam bir alüminyum alaşımlı çerçeveye sahip.

Farklı tasarım konseptleri, farklı katlama mekanizmaları gerektirir. Galaxy Z Fold 3, Hideaway Menteşeyi kullanırken, Mate Xs 2, her biri kendi avantajlarına sahip olan Yeni Falcon Wing Menteşe ile donatılmıştır. Açıldığında, Galaxy Z Fold 3'ün ana ekranı katlama alanında gözle görülür bir kıvrım gösterirken, Mate Xs 2'de neredeyse kesintisizdir. Katlanmış Galaxy Z Fold 3, Mate Xs 2'den 5 mm daha kalındır. taraflar arasında görünür boşluk. Mate Xs 2 sadece daha ince değil, aynı zamanda 16 g daha hafiftir, bu da onu daha hacimli bir Galaxy Z Fold 3'ten daha kompakt hale getirir. Ancak Galaxy Z Fold 3, IPX8 derecesine sahip olduğundan suya ve toza karşı daha dayanıklı hale gelir.

Her iki akıllı telefon da 120 Hz yenileme hızına sahip birinci sınıf ekranlara sahip. Mate Xs 2, Galaxy Z Fold 3'ün 6,2/7,6 inç Infinity Flex Dinamik AMOLED 2X ekranından daha büyük olan, katlandığında 6,5 ​​inç ve açıldığında 7,8 inç büyüklüğünde True-Chroma OLED ekrana sahiptir. Ekranlar ayrıca, katlanmamış durumda Mate Xs 2 için 424 ppi ile 2200x2480 piksel ve Galaxy Z Fold 3 için 374 ppi ile 1768x2208 piksel olan farklı bir çözünürlüğe sahiptir. Her iki ekran da önceki nesilden daha dayanıklıdır, ancak Mate Xs 2, düşme direncini 2,5 kat, darbe direncini 2,8 kat ve ezilme direncini 1,4 kat artıran 4 katmanlı korumaya sahip bir ekrana sahip gibi görünüyor. Ancak Mate Xs 2'nin ekranı dışa dönük olduğundan dış etkilere çok daha fazla maruz kalıyor.

Her iki cihaz da, Galaxy Z Fold 3'te 5G'yi ve Mate Xs 2'de sadece 4G'yi destekleyen güçlü sekiz çekirdekli CPU ve Adreno 660 GPU'ya sahip Qulcomm Snapdragon 888 platformunu temel alıyor. Depolamayı artırmanın hiçbir yolu olmayan 256GB/12GB RAM ve 512GB/12GB RAM çeşitleriyle ve 256GB'a kadar NM Kart destekli HUAWEI 256GB/8GB RAM, 512GB/8GB RAM ve 512GB/12GB RAM çeşitleriyle gelir. Her iki cihaz da stereo hoparlörlere sahiptir, küçük farklılıklarla WLAN, Bluetooth, GPS, NFC ve USB bağlantısını destekler. Galaxy Z Fold 3, daha hızlı bir USB Type-C 3.2'ye sahiptir ve Mate Xs 2'de ayrıca bir kızılötesi bağlantı noktası vardır.

Kameralardan bahsedecek olursak, her iki cihazda da üçlü arka kamera sistemi var, Samsung 12 MP geniş açılı, 12 MP ultra geniş ve 12 MP telefoto kameralara sahip ve HUAWEI 50 MP geniş açılı, 13 MP ultra geniş ve 8 MP telefoto kameralar. MP'deki büyük farkın yanı sıra Mate Xs 2, yalnızca 2x optik zoom ile gelen Galaxy Z Fold 3'ün aksine 3x optik zoom'a sahip, bu nedenle HUAWEI akıllı telefonun daha detaylı ve daha kaliteli fotoğraf ve videolar sunacağı kesin. Katlandığında 10 MP ön kameraya ek olarak, Galaxy Z Fold 3 ayrıca açıldığında ana ekranın altına gizlenmiş 4 MP selfie kamerasına sahipken, HUAWEI optimum sonuçlar için 10.7 MP delikli selfie kamerayı tercih etti. Her iki telefon da kaydedilen içeriğin daha da geliştirilmesi için kendi yazılım işlemesine sahiptir.

Her iki cihazın da yüksek kapasiteli pillere sahip olduğunu da belirtelim, 3 mAh'li Galaxy Z Fold 4400 ve Mate Xs 2 mAh ile 4600 ve maksimum 66 W ile çok daha hızlı HUAWEI SuperCharge desteği ile, ancak Galaxy Z Fold 3 tarafından desteklenen ters kablosuz şarj olmadan. Galaxy Z Fold 3, Android 4.1 tabanlı One UI 11 ile birlikte geliyor, Android 12'ye yükseltilebiliyor ve Mate Xs 2, Harmony OS 12 tabanlı EMUI 2.0 ve AOSP Android 12 gibi görünen bir şey çalıştırıyor. Galaxy Z Fold 3, Google desteğine ve Play Store'a sahipken, Mate Xs 2, Huawei Mobil Servisleri ve AppGallery ile birlikte geliyor.

Bu iki harika katlanabilir akıllı telefon arasında, kesintisiz bir ekrana, daha iyi kameralara ve daha hızlı şarja sahip daha kompakt bir cihaz seçtim, bu durumda HUAWEI Mate Xs 2. Bu cihazın suya dayanıklılık derecesine, tüm sürümlerde 12 RAM'e ve 5G bağlantısına sahip olması iyi olurdu, ancak istediğiniz her şeye her zaman sahip olamazsınız.

Related Articles

Huawei Hakkında

Huawei Technologies Co. Ltd. veya kısa adıyla Huawei, merkezi Çin'in Shenzen şehrinde bulunan, Çin menşeli ve çok uluslu bir şirkettir. Huawei Technologies Co. Ltd. Huawei, 2012 yılı itibarıyla, Ericsson'u geçerek dünyanın en büyük ağ ve telekomünikasyon ekipmanı üreticisi konumuna gelmiştir.

Huawei Portal